Заев и Ѓилас разговараа за ситуацијата во регионот

Еден од лидерите на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) Драган Ѓилас вчера во Скопје остварил средба со премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на која разговарале за ситуацијата во регионот, соопшти СзС, нагласувајќи дека средбата се остварила на повик на Заев.

Како што се наведува во соопштението, Ѓилас и Заев ја нагласиле важноста на напорите и на власта и на опозицијата, за унапредување на односите меѓу двете земји и двата пријателски народа.

Тргнувајќи од тоа дека делат исти социјалдемократски вредности, двајцата договориле соработка меѓу СДСМ и организацијата која Ѓилас ќе ја формира во следниот период.

Ѓилас му честитал на Заев за постигнатиот историски договор со Грција, нагласувајќи дека заслужено се нашол меѓу предложените кандидати за Нобелова награда за мир, заедно со грчкиот колега Алексис Ципрас.

Исто така, Ѓилас го запознал Заев и со актуелната ситуација во Србија, како и со двомесечните протести во земјата, се додава во соопштението на СзС.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *