ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите на прогонот да го истражат и да утврдат одговорност за случајот со ПИОМ

Кој лаже, Вицепремиерот Бујар Османи или Мила Царовска? Дали Царовска намерно пласирала лажни вести и давала несреќни изјави или директорите на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување од ДУИ злоупотребувале десетици милиони евра?

Кој ќе понесе одговорност за манипулациите во јавноста? Дали Царовска ќе одговара за лажно пријавување и ќе се повлече од функцијата или Бујар Османи ќе си даде оставка од вицепремиерската позиција за попречување и влијание врз истрагата која треба да се води против функционерите на ДУИ?

Секој ден станува се појасно зошто Mакедонија е последна во Европа во однос на борбата против корупцијата и зошто држави како Свазиленд, Лесото или Руанда треба да ни бидат пример за правна држава.

Ова што го гледаме со наводниот скандал во ПИОМ тежок 19 милиони евра е преседан кој покажува дека нема ниту правна држава, ниту борба против криминалот и корупцијата.

Денеска бевме сведоци на изјава на вицепремиер кој кажа дека вчера лично побарал министер и инсистирал тој да се повлече за дадените изјави и да се корегира. Ваков несериозен однос кон јавноста навистина нема ниту во Свазиленд, ниту во Лесото, ниту во Руанда.

Дали и колку пари се украдени од ПИОМ? Колкава е штетата врз 12.000 идни пензионери? Власта мора да одговори, дали кадрите на ДУИ кои директорувале со ПИОМ извршиле проневера или не? Која е одговорноста на Фросина Ременски и Мила Царовска кои веќе три години збирно министеруваат со МТСП?

Вицепремиерот на владата, Бујар Османи, денеска јавно ја обвини Мила Царовска, дека шири лажни вести и дека нејзината изјава е несреќна и како што вели истата само шири шпекулации за некаква можна злоупотреба.

Османи спротивно на Царовска вели дека не станува збор за никаква злоупотреба на средства и најави пријави за сите политичари и медиуми за  лагите кои се изнесени.

Хаосот кој го приредија Царовска и Османи мора да биде разрешен, граѓаните мора да знаат кој лаже, дали Царовска или Османи.

Ги повикуваме и охрабруваме, институциите на прогонот целосно да го истражат случајот и да ја утврдат одговорноста.

Доколку се утврди дека Царовска ги лажела граѓаните, таа мора да се соочи со кривична пријава за лажно пријавување и итно да си поднесе оставка за лажење на јавноста со цел замајување и добивање на ситни политички поени.

Времето на лаги и манипулации со граѓаните заврши. Власта мора да одговара за хаосот кој го причини. Ова е уште една причина поради која се потребни предвремени парламентарни избори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *