Ципрас: Договорот со Северна Македонија е порака дека постојат европски решенија преку дијалог

 Од Петтиот Самит на земјите од Југот што се одржува на Кипар, грчкиот премиер Алексис Ципрас испрати порака дека Договорот од Преспа покажува дека постојат европски решенија преку дијалог и меѓусебно разбирање, јави дописничката на МИА од Атина.

-Пораката што ја праќаме денес, овде е порака на заедничко чекорење во правец на изнаоѓање на заеднички европски решенија. Пораката што ја испраќа успешниот обид што го имавме во однос на триесетгодишните разлики за името со Северна Македонија, исто така е порака дека постојат европски решенија преку дијалог и преку меѓусебно разбирање, порача грчкиот премиер.

Алексис Ципрас на заедничката прес-конференција со претседателите на Кипар и Франција, премиерите на Италија, Малта и Португалија и шефот на шпанската дипломатија, рече дека верува во Европа што „може да дава решенија, наместо да тоне во интровертност, Европа која ќе може, освен да ги решава нејзините проблеми, да игра суштинска улога на меѓународната сцена како столб на мир и стабилност“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *