Мицкоски: На отворена сцена се одвива пазарење со името и идентитетот

На отворена сцена се одвива ова пазарење со името и идентитетот, како на тезга, како на див пазар. Заев признава дека ова гласање тука зависи само од судските случаи. Има ли поголемо признание од ова, не само што се пазари туку обвинителството и судството му слугува на тоа пазарење, изјави Христијан Мицкоски, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешниот простест пред Собранието против уставните измени.

Мицкоски истакна дека на Заев му е совршено јасно дека драматично губи кај македонскиот народ и останатите етнички заедници.

– Името не го менуваат затоа што носат подобра иднина, туку го менуваат зошто вештачки, спротивно на волјата на народ, преку уцени и закани собраа 80 пратеници, рече Мицкоски.

Додаде дека Заев не треба да се фали оти патот кон Европа ќе го одблокирал, туку, како што посочи, се рабори за пари, за пусти функции, фотељи, тендери, да продолжи црното владеење.

– Јас сум против промена на уставното име не затоа што не ја сакам ЕУ, таму сум поминал дел од своето школување, туку затоа што ја сакам Македонија и нормално дека патот кон Европа е природниот пат за Македонија и дека тоа е целта кон која мора реално да се движиме, но со овој човек на власт ние сме се подалеку, секој ден и секој изминат час, порача Мицкоски.

Мицкоски вети дека тој и ВМРО-ДПМНЕ ќе сторат се за договорот да не се случи и неправдата да биде исправена.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *