Османи: НВО секторот клучен во реформите од Планот 3-6-9

Дебата за мерките содржани во делот 6 и 9 од Планот 3-6-9 со претставници на невладиниот сектор се одржа денеска во организација на Секретаријатот за европски прашања.

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи истакна дека принципот на инклузивност и транспарентност е еден од основните при подготовка имплементација и мониторирање на Планот.

– Невладиниот сектор има клучна улога во тој принцип на инклузивност и постигнување на национален, општествен, државен консензус во однос на реформите за нашите стратешки цели, европските и евтоатлантските интеграции, рече Османи.

Навладиниот сектор беше вклучен во делот на подготовката, имплементацијата и мониторирањето на делот 3 од Планот, а е вклучен и во целокупниот процес за останатите делови.  Повеќе предлози и законски решенија содржани во стратегиите за реформите произлегле токму од невладиниот сектор. Тука е Законот за јавното обвинителство, односно улогата на Специјалното јавно обвинителство, Законот за капацитетите на Академијата за јавни обвинители и судии, како и некои измени во Кривичниот законик. НВО е вклучен и во реформите на безбедносните служби, како и во процесот на деполитизација на јавната администрација.

– НВО дава и супстанца и поттик на Планот 3-6-9 и цврсто сме убедени дека заеднички ќе направиме добар реформски план кој ќе биде прифатлив за сите и ќе ги даде вистинските решенија, рече Османи.

Тој повтори дека следните шест недели ќе ја определат судбината на следните шест месеци, а тие, пак, ќе ја одредат подолгорочната перспектива на европските и евроатлантските интеграции на земјата.

Планот за реформите Османи утре ќе го реферира пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ, а потоа ќе почне и презентацијата пред сите институции.

– Мора да постигнеме национален консензус по ова прашање, нагласи вицепремиерот задолжен за европски прашања.

One thought on “Османи: НВО секторот клучен во реформите од Планот 3-6-9

  1. Wow, wonderful weblog format! How lengthy have you been running
    a blog for? you made running a blog glance easy.
    The total look of your web site is fantastic, let alone the content!
    You can see similar here najlepszy sklep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *