Меркел во јануари во дводневна посета на Атина

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината за дводневната посета, според весникот, е да изрази поддршка за грчката влада во пресрет на ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент и да испрати позитивна порака по излезот на Грција од меморандумите.

-Изборот на датумот не е случаен: неколку дена подоцна, доколку не се случи нешто непредвидено, владата на Заев ќе ја заврши предвидената уставна ревизија, а Договорот од Преспа ќе тргне кон грчкиот Парламент. Како што споменуваат информации од германската престолнина, госпоѓата Меркел сака, со посетата, да даде поддршка за грчкиот премиер, бидејќи договорот влегува во завршна фаза, пишува „Катимерини“ и потсетува дека Берлин беше активен во првата половина на годината за Атина и Скопје да стигнат до решение, јави дописничката на МИА од Атина.

Според весникот, Меркел освен со претседателот и премиерот на Грција, ќе има средби и со лидерот на опозициската Нова демократија, а не е исклучена можноста да се сретне и со млади Грци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *