Ѕанакопулос: Постои широко парламентарно мнозинство за Договорот од Преспа

 Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, смета дека во грчкиот Парламент постои широко мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

– Мислам дека постојат политички предуслови за широко парламентарно мнозинство во случајот што е најверојатен дека успешно ќе се заврши процесот на уставна ревизија кај соседот и договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот Парламент, вели Ѕанакопулос.

Во интервју за грчкото радио „Реал фм”, портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, изразува надеж дека партијата Река ќе остане на почетната позиција и ќе го поддржи договорот.

Во однос на неодамнешните изјави на македонскиот премиер што предизвикаа реакции во Грција, вели дека „Заев води тешка битка во клима отежната од национализми, па дури и шовинистички перцепции, што преовладуваа во изминатите години во соседната земја”. Ѕанакопулос додава дека не треба да се занемари фактот дека и во Грција се развиле такви идеологии и перцепции во однос на соседите.

– Мислам дека ако некој го прочита Договорот од Преспа, но и ако се потруди да ги види одредбите од ревизијата на Уставот, но и содржината на ревизијата кај соседот, ќе сфати дека без сомневање, не остава никаков простор барем правно, но и политичи за иредентизам во соседната земја. Мислам дека сето ова е многу јасно во Договорот од Преспа и затоа не треба да оставиме сомневањата и реакциите од националистички карактер да не одведат до тоа да изгубиме огромна политичка, дипломатска и историска шанса за решавање на едно прашање што не измачува и нас и нашите соседи, но и целиот Балкан, речиси 30 години, објаснува портпаролот на грчката Влада во интервјуто за „Реал фм”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *