Димитров во работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денека до 5 декември ќе престојува во работна посета на Брисел, каде ќе учествува на министерскиот состанок на Северно-атлантскиот Совет на НАТО со земјите контрибутори во мисијата „Решителна поддршка“ во Авганистан.

Како што соопшти МНР, на состанокот ќе се разгледуваат прашања за напредокот и одржувањето на мисијата Решителна поддршка, како и улогата на Алијансата и нејзините партнери во обезбедување на сигурна и просперитетна иднина на Авганистан и региoнот. На маргините на состанокот се предвидува министерот Димитров да оствари повеќе билатерални средби со негови колеги, со фокус на актуелни прашања поврзани со евроатлантските интеграции на Република Македонија.

Посетата на Брисел ќе биде искористена и за средби во седиштето на Европската комисија со Федерика Могерини, високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на ЕК, и со комесарот за европска соседска политика и проширување Јоханес Хан.

Министерот ќе се обрати и пред групата „Пријатели на Македонија“ во Европскиот парламент, предводена од европратеникот Ханс Ван Бален (АЛДЕ), при што ќе ги брифира европратениците за процесот на имплементација на Договорот од Преспа, како и за напредокот и планираната динамика на натамошните чекори во клучните реформски области.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *