Османи: Ќе го задржиме курсот на напредок во односите меѓу Македонија и Косово

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со новоименуваниот Амбасадор на Република Косово во земјава, Ѓерѓ Дедај.

– Имаме бројни заеднички проекти кои се реализираат, како што е граничниот премин „Белановце Станчиќ“, но и бројни други проекти од програмата за меѓугранична соработка кои се во тек или чекаат на реализација, за чии успех верувам дека ќе заеднички ќе се посветиме, истакнал Османи.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања на средбата биле отворени и темите за напредокот на двете земји во рамките на европските интеграции, како и за севкупниот напредок на регионот од аспект на европските перспективи.

-Собранието го даде првото зелено светло за уставните измени согласно договорот од Преспа, со што не само што се отвори патот за имплементација на обврските од Договорот, туку се создадоа услови и за забрзување на реформскиот процес на земјата, истакнал Османи, посочувајќи го успехот на Договорот од Преспа, но и претходно, Договорот за добрососедство со Бугарија, како поттик и за останатите земји од регионот, да вложат повеќе напори и повеќе храброст во надминување на меѓусебните спорови, како заеднички интерес на целиот регион.

Во продолжение двајцата соговорници изразиле согласност дека ќе продолжат да работат посветено во насока на унапредувањето на односите меѓу двете земји, како меѓусебно да се поддржуваат во европските евроатлантските интеграции.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *