Анѓушев во Виена на работниот појадок на австрискиот канцелар Себастијан Курц

Во Виена почна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан организиран од канцеларот на Австрија Себастијан Курц, а на кој Македонија ја претставува вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економските ресори Кочо Анѓушев.

За време на престојот во Виена, Анѓушев ќе се обратат на 15-тиот Виенски економски форум на кој ќе се отворат теми важни за интеграцијата во ЕУ на земјите од Западен Балкан, преку дигитализација до зголемување на регионална соработка.

Анѓушев ќе говори на панел дискусијата на која ќе се обратат премиерите на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и Црна Гора, додека министерот Бектеши на панел дискусијата на која ќе се обратат министри од владите на Романија, Словенија, Албанија и Бугарија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *