Заев: Дали Груевски доброволно ја напуштил Македонија или е киднапиран

Едно е јасно, дека Никола Груевски побегнал со дипломатско возило на Унгарија. Отворена е двојна истрага која треба да утврди како избегал. Штом истрагата ќе заврши, МВР ќе ги соопшти сите детали, рече денеска премиерот Зоран Заев.

Знаеме, дополни, дека Груевски е во Будимпешта и тука нема дилеми. Очекуваме да биде екстрадиран и тука да ја отслужи казната затвор.

– Ги уверувам граѓаните дека ќе направиме се што е во наша надлежност Груевски да биде екстрадиран и да ја отслужи казната во Македонија. Нема да застанеме додека тоа не се случи. И јавно го поставувам прашањето, дали Груевски доброволно ја напуштил Македонија пред да биде издадена потврдата за казната затвор или можеби бил киднапиран. Очекувам Груевски и Унгарија да дадат одговор, истакна Заев, одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата за Буџетот за 2019 година.

Гневот на граѓаните, дополни, со право е голем, а ако има одговорност кај институциите, ќе биде понесена.

За истрагата, истакна Заев, информирана ќе биде и ЕУ. Македонија очекува соработка од земјите-членки и пред се, како што напомена, почитување на меѓународното право.

Според Заев, Никола Груевски со бегството во Унгарија ја призна вината за делата за кој е осуден и обвинет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *