Заев на Регионалниот безбедносен самит во Тирана

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на Самитот за регионална интерконекција и безбедност, што ќе се одржи во Тирана.

Целта на Самитот, каде е најавено присуство на шефови на држави и на Влади на земјите од Западен Балкан и од Медитеранот, е идентификување на заедничките предизвици на државите и решенијата за побезбеден, мирољубив и економски развиен свет, соопштија од Владата.

Најавено е дека Самитот ќе биде отворен од страна на премиерите на Албанија и Израел, Еди Рама и Бенџамин Нетанјаху.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *