Архиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

Архиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг

На 25 октомври, вечерта, кога се празнува споменот на светата великомаченичка Злата Мегленска, во нејзината црква во Хоперс Кросинг, Мелбурн, се отслужи Архиерејска вечерна богослужбата на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар, во сослужение со свештенството од Мелбурн.

Утредента, на 26 октомври, на храмовиот празник на црквата, Надлежниот Архиереј проповедаше и богослужеше Света Архиерејска Литургија. На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По литургијата се послужи празнична трпеза на љубовта.

          

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *