Руска амасада: Русија не го менува ставот за уставното име на Македонија

Руската амбасада во Македонија објави денеска на Твитер дека Русија не го менува ставот во однос на уставното име на Република Македонија.

– Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува, пишува на официјалниот профил на Твитер на руската амбасада во Скопје.

Во петокот доцна вечерта македонското Собрание ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот заради имплементација на Договорот од Преспа.

One thought on “Руска амасада: Русија не го менува ставот за уставното име на Македонија

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *