Европските десничари разочарани од неконструктивноста на ВМРО ДПМНЕ

По долгиот молк по референдумот за Договорот за името, се огласи Европската Народна Партија, каде членува ВМРО ДПМНЕ. Шефот на партијата, Жозеф Дол, твитна синоќа дека е разочаран од односот на нивната сестринска партија во процесот за името.

-Треба да се донесе важна одлука за иднината на поранешната југословенска Република Македонија и целиот регион во ЕУ и НАТО. Останувам разочаран од досегашната улога на опозицијата во процесот, конструктивноста мора да надвладее над бојкотот. Дијалогот меѓу оние на власт во ПЈРМ и опозицијата е потребен бидејќи ова е важен дел од демократијата, напиша Дол.

ЕПП долго време одбиваше да реагира, извори во партијата велат дека имало обид за дијалог со ВМРО ДПМНЕ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *