Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

Италијанското министерство за надворешни работи се огласи по референдумот во Македонија и изрази надеж дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени со Договорот од Преспа.

– На консултативен референдум, широко мнозинство на гласачи беа „За“ договорот со Грција со што ги потврдија аспирациите на граѓаните на Македонија за членство во ЕУ и НАТО. Италија дава целосна поддршка за евроатлантскиот пат на регионот и се надева дека Парламентот ќе ги одобри уставните промени предвидени во Договорот, наведува италијанското Министерство за надворешни работи.

4 thoughts on “Италија очекува Парламентот во Македонија да ги одобри уставните измени што произлегуваат од Договорот

  1. Wow, incredible weblog format! How long have you ever been running a blog for?
    you make blogging look easy. The full glance of your web
    site is wonderful, as smartly as the content!
    You can see similar here sklep

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *