Груби: Арбр Адеми ќе биде заменик министер за образование

Заменик-министер за образование и наука ќе биде Арбр Адеми, а на Алијансата на Албанците и е понудено да ги предводи реформите, но, за жал, се бара нешто друго што не е дел од владината Програма, изјави денеска Артан Груби од ДУИ.

Одговорајќи на новинарски прашања по конференцијата „Патот понатаму на Република Македонија“, Груби истакна дека според ДУИ затворено е се што се однесува до составот на Владата.

– Ситуацијата е решена, парламентарното мнозинство е стабилно и без и со партијата на Зијадин Села, подвлече Груби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *