Министерот за надворешни работи на Унгарија Сијарто во Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија на покана на  шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Како што соопшти МНР, во рамките на посетата, предвидено е министерот Сијарто да биде примен од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, од претседателот на Собранието Талат Џафери и од претседателот на Владата Зоран Заев. Тој ќе оствари средби и со замениците на претседателот на Владата на Република Македонија, Бујар Османи и Кочо Анѓушев.

На средбата на Сијарто со Димитров, ќе се разговара за билатералните односи, европската и евро-атлантската интеграција на Република Македонија, како и за внатрешно-политичката состојба во нашата земја и односите со соседите. Исто така, ќе бидат разменети и мислења за актуелните регионални и меѓународни прашања.

За време на посетата, предвидено е потпишување на Акциски план за соработка меѓу Министерството за надворешни работи на Република Македонија и Министерството за надворешни работи и трговија на Унгарија за 2018 година, кој предвидува конкретни форми и активности за натамошна соработка меѓу двете министерства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *