ВЕСТИ

Месиќ: Македонија одамна мораше да биде членка на ЕУ

Сите земји од Западен Балкан се на непотребно долг пат кон членството во Европската унија....

МАКЕДОНЦИТЕ ОД АЛБАНИЈА: Негувањето на мајчиниот македонски јазик кај нашите деца го чува и јакне националниот и културен идентитет

По повод одбележувањето на 5 мај Денот на македонскиот јазик, македонското друштво „Илинден“-Тирана и огранокот...

Ескобар, Агелер и други американски дипломати со честитка за Денот на македонскиот јазик

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела...

Пендаровски: Македонскиот јазик е заштитникот на нашиот идентитет, сегашност и иднина, коренот на нашето битие

Денеска го чествуваме 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, заштитникот на нашиот идентитет, сегашност...

Ден на македонскиот јазик – 5 Мај, дебати за негова заштита и афирмација и културни настани

  По повод Денот на македонскиот јазик - 5 Мај, надлежните институциии денеска организираат дебати...

СПОРТ

„Македонија на Европско“, нова песна на дуото „ДНК“

Песна посветена на претстојниот настап на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, што од 11 јуни...

Фудбалери од дијаспората кои имале право, но никогаш не настапиле за Македонија

Печалбарството и преселбата биле отсекогаш обележје на овие наши простори, со векови наназад, па до ден...

Поразот на Еурофарм Работник во сенка на Платформа за ракометна Битола

Ракометарите на Еурофарм Работник поразени се од Мешков Брест со 31:22,  полувреме  19:12 во СЕХА лигата, но празот...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе нов предлог закон за спорт

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собрание поднесе нов предлог закон за спорт, информираше пратеникот...

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари Меѓународно истакнатиот македонски...