ВЕСТИ

НБ: Во декември зголемена просечната каматна стапка на кредитите во корпоративниот сектор

Просечната каматна стапка на вкупните кредити лани во декември изнесува 4,44 отсто и  оствари месечно...

Османи на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска е во работна посета на...

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор...

Вашигтон ги повика Софија и Скопје да ја деескалираат реториката и да ги решат билатералните спорови

САД ги повикуваат Бугарија и Северна Македонија да ја деескалираат својата реторика и брзо да...

Спасовски – Демерџиев: Нема да се дозволи никаков инцидент на чествувањето на Гоце Делчев

Министрите за внатрешни работи на Северна Македонија и Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев денеска...

СПОРТ

„Македонија на Европско“, нова песна на дуото „ДНК“

Песна посветена на претстојниот настап на македонската фудбалска репрезентација на ЕУРО2020, што од 11 јуни...

Фудбалери од дијаспората кои имале право, но никогаш не настапиле за Македонија

Печалбарството и преселбата биле отсекогаш обележје на овие наши простори, со векови наназад, па до ден...

Поразот на Еурофарм Работник во сенка на Платформа за ракометна Битола

Ракометарите на Еурофарм Работник поразени се од Мешков Брест со 31:22,  полувреме  19:12 во СЕХА лигата, но празот...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе нов предлог закон за спорт

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собрание поднесе нов предлог закон за спорт, информираше пратеникот...

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари

Симон Трпчески од Њујорк го развеа македонското знаме како поддршка за нашите ракометари Меѓународно истакнатиот македонски...