ЗА НАДАЛ МОНТРЕАЛ ЗАВРШИ

Вистинска сензација се случи на Мастерс турнирот во Монтреал, Канада. Еден од најдобрите тенисери на денешнината, кој уште згора на се игра во одлична форма, шпанецот Рафаел Надал, е елиминиран во четвртфинлето на турнирот, од домашниот тенисер, Денис Шaповалов.

Дуелот заврши со 2-1 во сетови за Шaповалов. По првиот сет Надал поведе со 1-0 (6-3 по гемови) и се чинеше дека и овој дуел ќе мине како и сите останати пред него. Но, канаѓанецот го доби вториот сет со 6-4 во гемови, а беше подобар и во третиот, кој го доби во тај брек со 7-6,