ВЕСТБРУК РАСПОЛОЖЕН, ОКЛАХОМА ЗАГУБИ

Rасел вестбрук блескаше на натпреварот со Хјустон. Постигна 51 поен, имаше 10 скока и 13 асистенции, но и тоа не беше доволно неговата Оклахома да го совлада домаќинот Хјустон во најдобрака кошаркарска лига на светот, американската НБА. Ова е втор пораз на Оклахома во серијата против Хјустон. Во победничката екипа, најдобар беше Џејмс Харден со 35 коша, четири скока и осум асистенции.

На останатите натпревари Голден Стејт славеше против Портланд, а Атланта загуби од Вашингтон.

Резултати

Вашингтон – Атланта 109-101 (2-0)

Хјустон – Оклахома 115- 111 (2-0)

Голден Стејт – Портланд 110 – 81 (2-0)