ШПАНИЈА ДОАЃА СО НАЈСИЛНИТЕ

Селекторот на шпанската фудбалска репрезентација Хјулен Лопетеги, повика 25 фудбалери од кои ќе ги одреди патниците за Скопје кои на 11 јуни ќе го одиграат квалификацискиот дуел со нашата селекција за пласман на СП во Русија. Очигледно Лопегеги не сака ништо да ризикува во овој дуел од кој по се изгледа бодовите му се веќе прокнижени, па на списокот ги има најдобрите со кои располага.

На списокот на шпанскиот селектор се наоѓаат:

Голмани: Давид Де Хеа (Манчестер.Ј.), Пепе Реина (Наполи), Кепа Аризабала (Атлетико М.)

Одбрана: Жорди Алба (Барселона), Цезар Аспикилуета (Челзи), Дани Карвахал (Реал М), Игнасио Монреал (Арсенал), Серхи Рамос (Реал М.), Жерар Пике (Барселона), Начо Фернандез (Реал М.)

Среден ред: Серхио Роберто (Барселона), Иско Аларкон (Реал М.), Серхио Бускетс (Барселона), Тијаго Алкантара (Баерн М), Асиер Илјаременди (Реал Сосиедад), Андрес Иниеста (Барселона), Коке (Атлетико М.), Марко Асенсио (Реал М.), Иаго Аспас (Селта), Жерар Делофеи (Милан), Давид Силва (Манчестер С.)

Напад: Витоло (Севилја), Педро Родригез (Челзи), Алваро Мората (Реал М.) Диего Коста (Челзи)