Подгответе Посни Сарми со Винов Лист

dolmades

Состојки

 • 40 винови листа
 • 2 главици кромид
 • 3 супени лажици олуштен исецкан бадем
 • чаша ориз
 • кришка лимoн
 • 4 супени лажици масло
 • чаша вода за варење
 • сол
 • бибер

Начин на Приготвување

 • Листовите од винова лоза се потопуваат со жешка вода и се оставаат 1-2 мунути да омекнат.
 • Потоа се цедат и се сушат со куjниска хартиja.
 • Излупете го и ситно исецкаjте го кромидот. Испржете го на зеjтинот.
 • Додаjте го оризот и пржете го додека не стане проsирен.
 • Долиjте вода ,сол и оставете да се вари на тивок огин, поклопено, околу 20 минути.
 • Додаjте ги бадемите и нането.
 • Откако ке се свари , ставаjте по една лажица од смесата на секоj лист и виткаjте ги во сармички.
 • Обложете ja тавата со неколку листа од виновата лоза и наредене ти сармичките.
 • Прелиjте ги сармичките со водата и сокот од лимонот
 • Зачинете со сол и бибер.
 • Поклопете ja тавата И оставете да се вари на тивок оган за еден час.
 • Доливаjте вода по потреба.
 • Служете како предjaдење или како главно jaдење со кисело млеко.