Pi{uva: Koce STOJMENOV

• Kometal \or~e Petrov - Viborg 30:25 (15:14)
  • Povredata na Radulovi} vo 35 minuta }e se odrazi i na kvalitetot na makedonskata reprezentacija

Skopje, sportska sala, "SRC Kale". Gleda~i okolu 2500. Sudii: Vaclav Kohut i Ivan Dolejn od ^e{ka. Delegat, Helmut [ebe~ek od Avstrija. Isklu~uvawe: Kometal \or~e Petrov 6 min. (Velkova, Kalini~enko i Platon), Viborg 6 min. (H. Nilsen, Hansen i Frelund).

KOMETAL \OR^E PETROV: Naceva (odbraneti 13 udari i eden sedmerec), Maslova, Kastratovi} 9 (2/2), Platon 4, Velkova, ^upi}, Radulovi} 7 (2/2), Abramova 5 (3/2), Kiseqova 3, Kalini~enko, Boeva, Pavlov 2. Trener: Josif Petkovi}.

VIBORG: Tjugum (odbraneti 18 udari i sedmerec), Skov, Derjugina 5, H. Nilsen 3, A. Jensen 3, Hansen 4, Frelund 4 (1/0), Neagu, Larsen, Astrop 6 (2/2), Nilsen. Trener: Ulrih Vilbek.

Vo prvoto kolo od A-grupata na Ligata na {ampioni, Kometal \or~e Petrov so dobra igra vo vtoroto poluvreme go nadigra protivnikot od Danska - Viborg, stariot poznanik na \or~epetrovki od natprevaruva~kata 1996/97 godina. Vo taa natprevaruva~ka sezona, vo Ligata na {ampioni, Kometal \or~e Petrov vo 1996/97 godina, vo prviot natprevar protiv Viborg na gosti zagubi so minimalen rezultat 29:28 (18:14). Prviot natprevar be{e odigran na 16 noemvri 1996 godina, a revan{ot na 11 januari 1997 godina vo "SRC Kale", go dobija \or~epetrovki so 23:14 (12:7), no poradi polo{ite rezultati vo odnos so drugite protivnici vo grupata go osvoija vtoroto mesto i vo ponatamo{niot tek na natprevarite za protivnik go dobija timot na Mar Valensija so stravotnata Morskova.

Natprevarot do sredinata na vtoroto poluvreme be{e ramnopraven i nesiguren za Kometal \or~e Petrov. Vo toj period napravija razlika koja{to poleka ja zgolemuvaa i na krajot, natprevarot zavr{i so 5 golovi razlika 30:25. Za odbele`uvawe na ovoj natprevar e povredata na Radulovi} vo 34 minuta koja{to najverojatno }e ja otstrani od u~estvo na Svetskoto prvenstvo {to }e se odr`i vo Danska i Norve{ka, kon krajot na ovoj i po~etokot na idniot mesec.

Idniot natprevar, Kometal \or~e Petrov go igra so Budimpe{ta na 6 noemvri. So pobeda se obezbeduva mesto vo ~etvrtfinalnite borbi.