SPORT

Prvo proletno derbi

POBEDA ZA "POBEDA"

• So natprevarite od 14-to kolo vo Prvata makedonska liga, zapo~na proletniot del od prvenstvoto na koe bea postignati slednite rezultati:
  • "Belasica" - "Tikve{" 4:0 (2:0); "FCU 55" - "Rabotni~ki Kometal" 1:2 (1:0); "Pobeda" - "Sileks" 2:0 (2:0); "Sasa" - "Borec" 2:1 (1:0); "Pelister" - "Makedonija" 1:0 (0:0); "Vardar" - "Osogovo" 2:0 (1:0); "[kendija HB" - "Sloga Jugomagnat" 1:2 (1:0)

Pobeda" sosema go nadigra protivnikot "Sileks" i zaslu`eno slave{e pobeda od 2:0. Prilep~ani sozdadoa 7-8 ubavi {ansi za gol, dodeka gostite od Kratovo nitu edna{ poseriozno ne se zakanija.

Po neiskoristenata {ansa na \oki} vo ~etvrtata minuta, po osum minuti ve}e be{e otkrien rezultatot. Vo 12-tata minuta Zdraveski se ufrli po desnata strana, a pritoa gostite napravija neuspe{na ofsajd-stapica. Vo 17-tata minuta eden od podobrite gostinski fudbaleri, Ignatov izvede sloboden udar od 20 metri, silno {utira{e, no pokraj leviot direk. Po pet minuti be{e postaven i krajniot rezultat.

Vo vtoroto poluvreme prilep~ani nemaa ambicii da im vratat na kratovci za visokiot poraz od minatata esen, taka {to so site sili ne go napa|aa gostinskiot gol.

Za selektorskata funkcija na ma{kata seniorska reprezentacija

MO@NI TRI KOMBINACII

Ilija Temelkovski, Dragan Zdravkovski i Gino Strezovski se trojcata kandidati za selektorskata funkcija na ma{kata seniorska reprezentacija, na predlogot od Stru~niot sovet pri Rakometniot sojuz na Makedonija (RSM). Koj }e bide selektor na reprezentacijata }e bide poznato na devetti mart, otkako }e bidat izvr{eni razgovori so trojcata kandidati, po {to na Upravniot odbor na RSM, }e mu bide predlo`en eden od mo`nite tri kombinacii za ispraznetoto mesto po smenata na Qup~o Savevski.

FLE[ VESTI

KO[ARKA

NAJEFIKASEN STEFANOV

Vo posledniot natprevar od 17-toto kolo vo Prvata ma{ka ko{arkarska liga "MZT Skopje 2000" slave{e ubedliva pobeda nad "@ito Vardar" so rezultat od 106:59. Najefikasen na natprevarot be{e Riste Stefanov od "MZT Skopje 2000", so 27 postignati ko{a.

ODBOJKA

"MAKEDONIJA" - "STRUMICA" 3:0

Se odigra i posledniot natprevar od 13-toto kolo vo Prvata odbojkarska ma{ka liga. Vo strumi~koto derbi pome|u ekipite na "Makedonija" i "Strumica", pobeda slave{e "Makedonija" so 3:0 vo setovi.

ODBOJKA

"BAMI KOR" - "RABOTNI^KI FER[PED" 0:3

Po odigranite dva natprevara od Prvata `enska odbojkarska liga, rezultatite od 11-toto kolo se: "Bami Kor" - "Rabotni~ki fer{ped" 0:3; "[kendija" - "Olimpik" 3:0.

Podgotvila: Zorica NASKOVSKA