FUDBAL: Gradski stadion vo Skopje

DERBI ZA "CRVENO-CRNITE"

• VARDAR: Zekir 7, Janev 7, Abazi 7, Memedi 7, Ivanovski 7, Veselinovski 8, ^olakovi} 7, Borov 7 (Eftimov 7( [a}iri 7, Bo`inov 8 (Jovanovski -), Na~evski 8
  • SILEKS: Pretinac 6, Stojanov 6, Go{evski 6, Tanu{ev 6, Mitrevski 7, Novakov 6 (Stojmenov-), Kowanovski 7, \or|iev 7, Ahmetovi} 7, (Vederson -), Ignatov 8, Spasovski 6 (Simoski 6)

Vo prvite 45 minuti "vardarcite" prika`aa odli~na igra koga zaslu`eno povedoa so 1:0, dodeka vo vtoriot del igrata ide{e vo nadolna linija, no sepak postignaa u{te dva gola. Vo derbito na koloto imaa tri zna~ajni boda, esenskata titula im e na dofat.

Bo`inov postigna dva gola, a ima{e {ansa u{te za eden. Vo 77-ata minuta Veselinovski go pronajde Bo`inov vo {esnaesetnikot, koj vedna{ bie{e, za sre}a pred nozete na Pretinac. "Vardar" povede vo 29-ta minuta. Janev isprati ostar centar{ut pred gostinskiot gol, Na~evski ja proma{i topkata, a Bo`inov otkoso, od te{ka pozicija {utira{e vo mre`ata.

Gostite na samiot po~etok od vtoriot del go izramnija rezultatot. Odbranata na "Vardar" smeta{e deka Ahmetovi} e vo ofsajd, pa taka ovoj go mina izlezeniot Zekir i ja pogodi celta.

Stojanovski vo 55-ata minuta dosudi penal za "Vardar". Penalot go realizira Borov so silen udar vo dolniot desen agol, a kone~niot rezultat go postavi Bo`inov, otkako novovlezeniot Eftimov ubavo go proigra vo gostinskiot {esnaesetnik.

FUDBAL: "Sloga Jugomagnat" - "Makedonija Asiba"

PROPU[TENI MNOGU [ANSI

Fudbalerite na "Sloga Jugomagnat" dojdoa do pobeda nad Makedonija so golot na Be}iri vo tretata minuta od sloboden udar. Ako ~air~ani gi realiziraa pove}eto od {ansite gostite }e zaminea so 5-6 gola vo mre`ata. I pokraj postignatiot gol, Be}iri propu{ti dobri {ansi da postigne u{te nekolku. Stankovski vo 82-ata minuta ima{e najubava {ansa, no Stojanovi} povtorno be{e podobar. Gostite imaa dve prekrasni priliki: vo 30-ata minuta po udarot na Braga, Petkov proma{i prazen gol, a dve minuti podocna Nikolov go odbrani udarot na Angelov.

[AH: Zavr{i 34. {ahovska olimpijada vo Istanbul

SEDMO MESTO ZA MAKEDONIJA

• Ma`ite po dvete ~etvorki, uspehot go krunisaa i so pobeda nad evropskiot prvak Ermenija

Ma{kata ekipa na Makedonija na 12 noemvri bleskavo go zavr{ija svojot nastap na 34. {ahovska olimpijada vo Istanbul. Ma`ite vo poslednoto kolo go pobedija evropskiot prvak Ermenija so 2,5:1,5 i go postignaa najgolemiot uspeh na sobirot na svetskite majstori na "crno-belite" poliwa, podeluvaj}i go odli~noto sedmo mesto so u{te sedum reprezentacii so 33 poeni.

Ma`ite izvonredno fini{iraa. Najprvin ja nadigraa Venecuela, zabele`uvaj}i ja vtorata "~etvorka" na Olimpijadata, za vo svojot posleden nastap da slavat pobeda i protiv Ermenija so 2,5:1,5.

@enskata ekipa na Makedonija, po porazot vo pretposlednoto kolo od Francija so 2:1, vo 14. kolo go podobrija vpe~atokot remiziraj}i protiv Slovenija (1,5:1,5) so {to na krajot, so vkupno 21 poen, go podelija 41 mesto.

RAKOMET: @enska rakometna reprezentacija

MAKEDONKITE - KON NOVI ISKU[ENIJA

@enskiot rakometen tim ve}e odi kon seriozni isku{enija. Sledi nastap na u{te eden turnir, spored imiwata na selekciite - u~esni~ki, i mnogu posilen od onoj vo Hrvatska, {to go zavr{ija ubedlivo posledni spored postignatite rezultati.

Na{ite internacionalki i ovoj pat nema da mo`at da mu se stavat na raspolagawe na na{iot nacionalen tim, no ovoj sostav }e mu ovozmo`i na selektorot Bo{kovski da sogleda dali mo`e da smeta na soodvetni zameni za prvotimkite. Stanuva zbor za rakometarkite Gordana Naceva, Oksana Maslova, Tawa Andreeva, Julijana Crvenkovska, Olgica Todorovska, Marija Papuxieva, Dragana Pecevska, An`ela Platon, Mileva Velkova, Klara Boeva, Mirjana ^upi}, Biljana Risteska, Nade`da Ta{~i i Silvana Karbeska.

Devojkite prvin zaminuvaat za Belgrad, kade {to }e odr`at trening, za ottamu da zaminat za Romanija kade za protivnici gi o~ekuvaat ekipite na Rusija, Hrvatska i "B" timot na Romanija.

ODBOJKA: Prva liga, ma`i

POBEDA ZA MAKEDONIJA

Vo strumi~koto derbi me|u odbojkarskite ekipi na "Strumica" i na "Makedonija' vo ramkite na 6. kolo od Ligata pobedi "Makedonija" so 3-2, po setovi 25-21; 20-25; 25-19; 18-25; 15-10. Vo drugite natprevari bea postignati slednive rezultati: "Le{ok" - "Rabotni~ki Fer{ped" 0:3; "[kendija" - "Maslodajna" 3-0; i "Lirija" - "Jugohrom" 3-0.

Tabela: "Rabotni~ki F." 12, "[kendija" 10, "Lirija" 10, "Makedonija" 4, "Strumica" 43, "Maslodajna" 4, "Juhohrom" 2, "Le{ok" 2.

Idno kolo: "Rabotni~ki Fer{ped" - "Lirija", "Maslodajna" - "Strumica", "Juhohrom" - "[kendija", "Makedonija" - "Le{ok".