FUDBAL: Tradicionalno derbi

RADOST ZA FUDBALERITE NA "POBEDA"

• Na Gradskiot stadion "Goce Del~ev", "Pobeda" sosema zaslu`eno go sovlada "Pelister" na 41-to pelagonisko derbi. Prilep~ani bea podobri od nivnite rivali, posebno so igrata vo vtoroto poluvreme

Vo prvoto poluvreme, doma}inite ja imaa inicijativata, no te{ko se pribli`uvaa do golot na To{i}. [ansi pred bitolskiot gol se zabele`aa samo vo 19-tata i 45-tata minuta. Prvin Dini} slabo {utira{e od 10 metri, a To{i} odbrani so noga, potoa Zdraveski i povtorno Dini} ne se snajdoa pred gostinskiot peterec.

Gostite, predvodeni od Mitko Stojovski, odli~no se branea i bea mo{ne opasni vo protivnapadite. Taka vo trinaesettata minuta Micevski so precizno {utirawe go pronajde Talevski, a toj koga se najde sam pred prilepskiot gol go sovlada Tenev.

Na samiot po~etok od vtoriot del prilep~ani izramnija i toa so slu~aen gol. Dini}, verojatno sakaj}i da isprati centar{ut, topkata ja svrte kon gostinskiot gol, a tamu To{i}, reagira{e po~etni~ki, ja ispu{ti od racete i taa otide vo mre`ata. Vo 64-tata minuta @ilson so dvojnoto proigruvawe so Todorovski, go matira{e To{i}. Na samiot kraj na natprevarot, Van~o Micevski ima{e sigurna {ansa vo 85-tata minuta, no od topkata {utirana od pet-{est metri otide pravo vo racete na golmanot Tenev.

Vo 90-tata minuta Karanfilovski, prethodno proigran od Naumoski, go postigna vtoriot gol vo prvenstvoto, a so toa go postavi i kone~niot rezultat od 3:1.

KO[ARKA: Prva liga ma`i

"ALUMINA" - "RABOTNI^KI" 80:116

• "ALUMINA": Naumovski 6, Grn~arovski 3, Gur~evski 19, Petrovski 18, Atanasov, Minevski 11, Trpezanovski 3, Trajkovski 4, Petru{ev 8, Prstoevi} 3, Spasovski, Ta{ev 5.
  • "RABOTNI^KI": Samarxiev 6, Rajkovi} 8, Sokolovski, Kurtovi} 24, Ka{if 15, ^ekovski 28, Ne{ovski, \urov, Vaj{ 24, Ne{ovi} 11.

Vpe~atokot od ovoj natprevar koj se odr`a vo salata vo Gradskiot park be{e deka ko{arkata vo Makedonija s# pove}e go gubi zdivot. Ova posebno se odnesuva za igrata na doma{nite igra~i, koi poradi nepodmirenite finansiski obvrski me~ot go iskoristija kako {uterski trening.

Igraa bez motiv i koncentracija, taka {to na protivnikot mu ovozmo`ija so minimum sili da stigne do ubedliva pobeda.

Vo trinaesettata minuta, koga igra~ite na "Alumina" se zakanija so 22:24 "`elezni~arite" za mig go zabrzaa tempoto, nabrzina napravija skor od 22:5 (27:46), za vo prodol`enieto, koga vidoa so kogo imaat rabota, da zemat i aktiven odmor.

Natprevarot, osven po brojot na ko{evi, so ni{to ne zaslu`i da se odbele`i.

BOKS: Me|unaroden turnir "Zlaten gong"

TROFEJOT POVTORNO ZA DIMOVSKI

Osvojuva~ na trofejot na 30-tiot jubileen me|unaroden turnir "Zlaten gong" e makedonskiot reprezentativec Primislav Dimovski, na kogo ova mu e "het-trik" vo poslednive tri godini kako go osvojuva "gongot". Dimovski vo site ~etiri rundi si poigruva{e so protivnikot od BiH, Memium Haxi}, koj pove}e misle{e kako da gi izbegne udarite na protivnikot, baraj}i spas vodr`ewe, otkolku da mu se sprotivstavi. Vo takvi okolnosti Dimovski ne mo`e{e da poka`e mnogu od svojot bogat repertoar, osven odvreme-navreme, koga go pogoduva{e protivnikot vo glavata. Haxi} uspea vo svojata namera stoe~ki da go izdr`i me~ot.

Na krajot na turnirot specijalnoto `iri vo sostav Vojo Nastevski, Mirko Leov i Ivica Golubovi}, pokraj trofejot "Zlaten gong", dodeli i drugi pehari.

Finalnite rezultati se:

71 kg.: Ba{ovi} (Bih) - Grameslu (Albanija) 0:2 (pred 2 r.), 60: Karimanov (Makedonija) - Nanov (Bugarija) 0:2 (0:5), 51: Mumin (Makedonija) - Liu (Tajvan) 2:0 (prek. 1 r.), 54: A. Muhamed (Makedonija) - Rap~ev (Bugarija) 2:0 (5:0), 60: [erifovi} (BiH) -Meta (Albanija) 2:0 (4:1), 63,5: Nasici (Romanija) - Telalovi} (BiH) 2:0 (3:2), 63,5: V. Ha~atran (Bugarija) - Tijang (Tajvan) 0:2 (1:4), 67: [ehovi} (BiH) - Zedo (Albanija) 0:2 (0:5), 75: Ristevski (Makedonija) - Manxi} (BiH) 0:2 (0:5), 91: Dimovski (Makedonija) - Haxi} (BiH) 2:0 (5:0).

STRELA[TVO: Paraolimpiski igri vo Sidnej

DOBAR PLASMAN NA MAKEDONSKITE STRELCI

Na paraolimpis-kite igri vo Sidnej, makedonskite strelci so vozdu{en pi{tol, Branislav Jovanovski i Van~o Karanfilov se plasiraa na {estoto, odnosno edinaesettoto mesto.

Jovanovski so 56 krugovi, kako sedmoplasiran vo kvalifikaciite izbori plasman vo finaleto, kade so 657,8 krugovi go podobri svojot pslaman za samo edno mesto, a 1,9 krugovi go delea od bronzeniot medal.

Vtoriot pretstavnik na Makedonija, Van~o Karanfilov, na rastojanieto od 10 metri, so vozdu{niot pi{tol, pogodi 556 krugovi, {to mu be{e dovolno za 11-toto mesto vo konkurencija na 28 natprevaruva~i vo ovaa disciplina.

ODBOJKA: Kup na CEV - 1. kolo (ma`i)

ELIMINACIJA NA TETOVSKA "[KENDIJA"

• "[kendija" - "[enoa" ([vajcarija) 2:3

Vtoriot makedonski pretstavnik vo Kupot na CEV, tetovska "[kendija" e eliminirana iako tuka gi ima{e site uslovi za uspeh. Tie na revan{ot zagubija od [enoa so 3:2. Vo prvata sredba {to se odigra vo @eneva minatata nedela, "[kendija" zagubi od {vajcarskiot prestavnik so 3:2, rezultat {to im dava{e golemi nade`i na tetov~ani da ja minat prvata pre~ka.

Na samiot po~etok izgleda{e deka }e se dojde do plasman na tetov~ani vo grupata {to treba da se igra vo Antoverpen. Tie povedoa so 2:0 vo setovi i koga treba{e da go napravat posledniot ~ekor tie zastanaa, dozvoluvaj}i mu na protivnikot da gi dobie slednite tri seta.

Podgotvila: Zorica NASKOVSKA