POSTIGNATO REMI

• "Vardar": Gruevski 7, Stojanov 7, Ivanovski 7, ^olakovi} 7, Abazi 7, Veselenivski 6 (Borov -) Beganovi} 6, Miserdovski 7, Bo`inov 7, (Baevski -) Na~evski 6, [a}iri 6.
  • "Pobeda" Tenev 6, Ristevski 6, Manov 6, ]umbev 7, Nikolaevski 7, Nacev 7, @ilson 7, Karanfilovski 7, Zdravevski 7 (Deni}), Naumoski 7, (Durumovski), Krstev

Derbito na koloto pome|u "Vardar" i prilepska "Pobeda", {to poradi kaznata na "Vardar" se odigra na Gradskiot stadion vo Vinica pred okolu 2.500 qubiteli na fudbalot od Skopje, Prilep, Vinica i Ko~ani, ne gi opravda o~ekuvawata.

Ostrinata i grubosta vo igrata na dvete ekipi, sudijata Bauta od Struga ja tolerira{e i vo 34-tata minuta malku nedostasuva{e eden mal prekin da se pretvori vo incident. Po raspraviite, sudijata Bauta se zadovoli samo so dodeluvawe na `olt karton na Risteski, kaj "Pobeda", i Stojanov kaj "Vardar".

Prilep~ani prvata {ansa za gol ja imaa vo 41-ta minuta, koga S. Krstev silno bie{e, no Gruevski be{e na mesto. Do krajot na prvoto poluvreme "vardarci" preku Bo`inov mo`ea da go otkrijat rezultatot, no topkata vo 44-tata minuta pomina pokraj samiot desen direk vo gol-aut. Edna minuta podocna, Naumoski ne uspea da go sovlada Gruevski.

Vo vtoroto poluvreme ima{e pove}e {ansi od dvete strani. Me|utoa Zdravevski vo 48-ta i Krstev vo 65-ta minuta od "Pobeda" i Miserdovski vo 59-tata i 66-tata, Borov vo 76-ta i [a}iri vo 85-tata minuta od "Vardar", ne bea precizni pred golot na protivnikot.

RAKOMET: Telekom super liga (ma`i)

DOMA[NITE PODOBRI

• "Vardar Vatrostalna" - "Metalurg" 29:25 (16:8)
  • Sala: "Rasadnik". Gleda~i: 400. Sudii: Acev i Nikolovski od Skopje.
  • "Vardar Vatrostalna": Petkovski, Brestovac, Ivanovski, Dimovski 3, Tasevski 2, Petrovski 4, Atanasovski 4, Manaskov 7, Maqcev 4, Alu{evski 5, Matovski, Dimitrievski, Stojanov, Sazdovski.
  • "Metalurg": Car~ev, Stojmanovski 2, Davkovski 3, Minov 3, ^akarevski 2, Nikolovski 3, Klin~arov 5, Georgievski 5, Popovski, Stankovski 2, Damjanovski, Bajovski, Krstev

Vardar Vatrostalna" vo gradskoto derbi uspea da go pobedi "Metalurg" so 29:25.

Doma{nite ofanzivno zapo~naa u{te vo prvite dve minuti i ima vodstvo od 3:0, a po samo pet minuti igra, rezultatot be{e 6:1. Pri~inata za brzoto vodstvo na "vardarcite" be{e dobrata igra vo odbranata, a kontranapadot odli~no funkcionira{e. Vakvata dobra igra na doma{nata ekipa prodol`i do krajot na prvite 30 minuti, koga na odmor se otide so osum golovi razlika (16:8).

Vtoriot del im pripadna na gostite, koi uspeaja razlikata od osum golovi da ja namalat na samo dva, no nikako ne mo`ea da go napravat posledniot ~ekor, i ne dojde do vistinski presvrt.

Presudnite dva gola gi dade Maqcev so {to ne dozvoli da dojde do iznenaduvawe. Najdobar poedinec na sredbata be{e Pepi Manaskov so sedum postignati golovi, a Alu{evski realizira{e pet pogodoci. Kaj gostite od Avtokomanda, po pet golovi postignaa Klin~arov i Georgievski.

KO[ARKA: Prva liga (ma`i)

SO BRZI KONTRANAPADI DO POBEDA

Vo Veles vo salata na SRC "25 Maj" so okolu 500 gleda~i se odigra sredbata na "Rabotni~ki" - "Kumanovo". Sudii bea Dikovski i Axievski od Skopje.

Visokata pobeda na "Rabotni~ki", koja za doma}inite e rezultat na dobrata igra pod ko{evite i brzite kontranapadi, dodeka za gostite, na slaboto sudewe. Prednosta {to ko{arkarite na "Rabotni~ki" ja sozdadoa vo vtorata ~etvrtina - 25:12, be{e re{ava~ka za krajniot rezultat, iako na po~etokot od ovoj del na igrata kumanovci imaa prednost od ~etiri poeni.

Kaj gostite od Kumanovo, strancite Gli{ovi} i Vukoti} bea tie {to sozdavaa problemi vo redovite na doma}inite.

So ovoj natprevar zavr{i kaznata na "Rabotni~ki", zarabotena po minatogodi{niot incident vo razigruvaweto za {ampionskata titula.

KUGLAWE: Evropski kup za ma`i i `eni

"VARDAR GTC" SO BRONZA

Vo Univerzalnata sala vo Skopje zavr{i finaleto na Evropskiot kup za kuglawe vo ma{ka i `enska konkurencija. Na Kupot nastapija 14 ma{ki i 11 `enski ekipi, me|u koi i vice{ampionite na Makedonija, "Vardar GTC" (ma`i) i "Alumina" (`eni).

Po interesni i vozbudlivi borbi, prvoto mesto go osvoi germanskiot tim "Epelhajm", so vkupno soboreni 5.479 drva, pred ungarskiot "Elore" 5.459, "bronzata" mu pripadna na "Vardar GTC" so 5.411, a ~etvrti be{e romanskiot "Cimentul" so 5.323 soboreni drva.

Eve gi poedine~nite rezultati na "Vardar GTC" vo finaleto: Arpad Boro{-930, Laze Anastasov-903, Aleksandar @ivadinovi}-896, \or|e Germanovi}-861, Mensur Ajdin-892 i Kosta Manev-929 soboreni drva.

Vo `enska konkurencija, "Alumina" e 11-ta, a vo finaleto prva e ekipata na "Jedinstvo" od SR Jugoslavija so 2.517 soboreni drva, pred "Kvarner" (Hrvatska)-2.512, "Rapid" (Romanija)-2.495 i "Kofem" (Ungarija)-2.453 soboreni drva.

BOREWE: Balkanijada vo Grcija

MAKEDONCITE SE BORAT ZA ZLATO

Na Balkanijadata vo borewe vo Grcija makedonskite bora~i imaat postignato golemi uspesi. Vo finaleto, vo svoite kategorii, se plasiraa ~etvorica, prethodno osvojuvaj}i gi prvite mesta vo grupite. Za zlato }e se borat Ile \or|iev, @arko Kocev, Koce Nikolov i Sofijan Ismaili. Treto mesto, odnosno bronzen medal, osvoi Qup~o Tasevski.

Podgotvila: Zorica NASKOVSKA