Strelci: Simoski vo 78 i Ahmetovi} vo 89-ta minuta za "Sileks"

"SILEKS": Stefanovski, Stojanov, \o{evski, Tanu{ev, Mitrevski, Stojmenov, Kowanovski, Georgiev, (Traj~e od 60 m.), Ahmetovi}, Igwatov, (Postolov od 88m.), Spasovski, (Simovski od 68)

"BELASICA": Gligorievi}, Popov, Hristovski, [ener, Doriev, Pop Anev, Kostov, Mihajlovi} (Andonov - 78), Stojkov, Georgeiv, (Imer - 67), Kola{inac, (Terziev 48)

"Sileks" i "Belasica" na po~etokot prika`aa dinami~na i na momenti ostra fudbalska igra, no zatoa pak krajno neefikasna.

Vo desettata minuta Kowanovski upati zakana kon gostinskiot gol, no be{e neprecizen. Vo 22-ta minuta i Mitrevski upati neprecizen udar, a vo 24-tata minuta gostite izgubija edna dobra {ansa. Vo 30-tata minuta sloboden udar za "Sileks", od koj Igwatov upati vistinski udar od okolu 30 metri, a udarot zavr{i na mestoto kade {to se spojuvaat gredata i pre~kata.

Gostite vo 30-tata minuta ostanaa bez Hristovski koj dobi `olt, a vedna{ potoa i crven karton i be{e isklu~en od igra.

Vo vtoriot del igrata be{e podinami~na, kade {to dominiraa doma{nite igra~i. Vo 78-ta minuta novovlezeniot igra~ Simovski, majstorski proigran od negoviot soigra~ Kowanovski, uspea da go otkrie rezultatot i 1:0 za "Sileks".

I koga site o~ekuvaa deka "Sileks" }e zabele`i pobeda, na edna minuta pred da zavr{i sredbata povtorno uspe{no proigruvawe na Kowanovski i kone~niot rezultat na ova sredba e 2:0.

"Vardar" - "Pelister" 3:1 (3:0)

TRIUMFALNO NAPRED

• Na gradskiot stadion vo Vinica, vo ramkite na pettoto kolo od Prvata makedonska fudbalska liga skopski "Vardar" kako doma}in go sovlada bitolski "Pelister" so rezultat 3:1 (3:0).

Vo sostavot na "crveno-crnite" od prvata minuta od natprevarot se pojavi povratnikot Artim [akiri, koj be{e me|u najdobrite poedinci na natprevarot. Kaj gostite nastapi povratnikot od Germanija, Mitko Stojkovski, ~ie prisustvo ne be{e dovolno da go sopre porazot na negovata ekipa. Po relativno mirniot po~etok na me~ot, koga vo prvite 20 minuti bukvalno ni{to interesno ne se slu~uva{e na terenot, "crveno-crnite" za samo osum minuti uspeaja da ostvarat sigurno vodstvo.

Vo 20-tata minuta Bo`inov po odli~niot probiv na [akiri po levata strana go iskoristi dodavaweto na Miserdovski i so glava od pet metri bie{e vo dolniot desen agol na golmanot na "Pelister" To{i}. Vedna{ po edna minuta rezultatot be{e 2:0 za "Vardar". Akcijata ja po~na Baevski koj mu ja dodade topkata na Bo`inov, taa dojde do Artim [akiri, a toj so precizen udar vo dolniot desniot agol zgolemi na 2:0

Sedum minuti podocna po eden kontranapad, Baevski gi proigra Miserdovski, a ovoj pretr~a 30 metri so topka i bie{e vo desniot del od golot i rezultatot se zgolemi na 3:0.

Vo vtoroto poluvreme "crveno-crnite", zadovolni od vodstvoto, ja prepu{tija inicijativata na bitol~ani, a tie znaea go iskoristija toa i gi izigraa nivnite najdobri 15 minuti od natprevarot.

Vo 55-tata minuta Iliev so precizen udar po zemja go postigna edinstveniot gol za Pelister.

Vo 62-ta minuta od natprevarot, Mitko Stojkovski poradi povreda mora{e da ja napu{ti igrata

Rezultatot od 3:1 za "Vardar" e realen odraz na s# ona {to se slu~uva{e na Gradskiot stadion vo Vinica.

KO[ARKA: Me|unaroden ko{arkarski turnir vo Skopje

"RABOTNI^KI" - "PANIONIOS" 78:61

Sala vo Gradskiot park. Gleda~i 1.000. Sudii: Zlatevski i Dikovski od Skopje.

"RABOTNI^KI": Samarxiev, Rajkovi}, Haxivasilev, Kurtovi} 23, Simi} 5, ^ekovski 14, Pavlovski, \urov 6, Ka{if 8, Vaj{ 20, Ne{ovi} 2.

"PANIONIOS": Papalukas 14, Vatis, Melas, Mahovski 3, Maglos 6, Zdovc 1, Dnamantopulos 23, Kakikuzis 2, Sklavos, Harper 10, Akadakos 2.

Ko{arkarite na "Rabotni~ki" se pobednici na Me|unarodiot turnir vo Skopje.

"Rabotni~ki" vo vtorata ~etvrtina od naptprevarot poka`aa odli~na igra, koga napravija pozitiva od 13 ko{evi, sovladuvaj}i ja gr~kata ekipa "Panionios" so ubedlivi 17 ko{evi razlika (78:61)

Vo borbata za tretoto mesto ekipata na "Levski Spartak" (Bugarija) go sovlada "Krka Telekom" (Slovenija) so 107:98, po dopolnitelnite pet minuti (88:88) - 22:24, 31:21, 18:23, 17:20, 19:10.

RAKOMET: Super Telekom rakometna liga - ma`i

"PELISTER" - "METALURG" 31:21(16:9)

Sportska sala "Mladost", Bitola, gleda~i nad 2.000. Sudija: Acev i Nikolovski od Skopje

Rakometarite na "Pelister" ja iskoristija prednosta {to ja nudi doma{niot teren i na vtoriot natprevar pred svojata publika izvojuvaa visoka i ubedliva pobeda. "Metalurg" samo odvreme-navreme be{e ramnopraven protivnik so ogled na toa {to bitolskite rakometari celo vreme ja imaa igrata vo svoi race i pobedata be{e neizbe`na.

Pelisterci igraa dobro i kolektivno, a najefikasni bea Makalovski i Temelkov, koi postignaa po {est gola kako i golmanite Angelov i Toskovski, a vo ekipata na "Metalurg" se istaknaa Georgievski koj psotigna sedum gola od koi ~etiri od penal.

ATLETIKA: 27. letni olimpiski igri vo Sidnej

NOV DR@AVEN REKORD

Makedonskiot atleti~ar, Vane Stojanov, debitira{e na Letnite olimpiski igri vo Sidnej so nov dr`aven rekord vo disciplinata 800 metri. Toj ovaa pateka, vo prvata kvalifikaciona grupa ja mina za vreme od 1:47,71 minuti {to e za 77 stotinki podobro od negoviot star rekord 1:48,48. Na krajot, vo svojata grupa od 8 atleti~ari, be{e petti, a vo generalniot plasman 27-mi od 62 natprevaruva~i i samo tri mesta go delea od nastapot vo narednata trka.

Pripremila: Zorica NASKOVSKA