Treba li da se namali brojot na parlamentarcite?

NESOVESNI PRATENICI PRAZEN PARLAMENT

Pi{uva: @aklina MITEVSKA

Sobranieto na Republika Makedonija vo dvata prethodni i vo ovoj sostav ne raboti kako {to treba. Od 120 pratenici, kolku {to iznesuva vkupniot broj vo Zakonodavniot dom, na sobraniskite sednici retko prisustvuvaa(t) polovinata od niv. Poradi nivnoto otsustvo, t.e nemaweto kvorum, pretsedatelot na Sobranieto ~estopati e prinuden da ja prekinuva sobraniskata sednica. Vsu{nost, prekinuvaweto na sednicite stana sekojdnevna praktika. Vetuvaweto na prviot parlamentarec, Savo Klimovski, deka }e im odzema od honorarot na pratenicite dokolku ne prisustvuvaat na sobraniskite sednici, po s# izgleda be{e samo marketing.

O~igledno, Sobranieto na Republika Makedonija mo`e da raboti so pomal broj pratenici, bidej}i onie koi ne doa|aat na sednicite nepotrebno go optovaruvaat buxetot na dr`avata. Ottamu ni se nametna pra{aweto dali treba da se namali brojot na pratenicite vo Parlamentot, koe im go postavivme na pove}e li~nosti od makedonskata politi~ka scena.

\OR\I SPASOV (SDSM), pratenik:

Spored Ustavot, se predviduvaat od 120 do 140 pratenici i toj broj e vo soglasnost so `itelite na Makedonija i na zemjite so sli~na golemina. Brojot od 120 pratenici kaj nas ne e slu~ajno izbran. Smetam deka nema potreba ovoj broj da se namali. Ima{e edna ideja za zgolemuvawe na {to jas se protivev. Duri i da e pomal brojot na pratenicite, sekoga{ nekoj }e otsustvuva. No, nikoga{ ne se donesuva nekoj zakon bez potrebnoto mnozinstvo.

PETAR GO[EV (LDP), pratenik:

Spored demografskite i drugite karakteristiki na Republika Makedonija, parlamentot najdobro bi funkcioniral so 80 do 100 pratenici. No, sekoga{ bi imalo odreden procent na otsutni.

STOJAN ANDOV (LP), pratenik:

Spored Ustavot imame 120 pratenici. Smetam deka toj broj e realen i ne treba nitu da se zgolemuva, nitu pak da se namaluva.

\OR\I KOTEVSKI (VMRO - DPMNE), pratenik:

So Ustavot se predvideni 120 pratenici. Nivnoto namaluvawe bi bilo golema gre{ka. Seto ova treba da se prefrli na sovesta na pratenicite. I da se namali nivniot broj, sekoga{ }e ima otsutni pratenici. Od buxetot se tro{at najmalku pari za platite na pratenicite. Parite se tamu kade {to vie ne gi gledate, vo carinite i na drugi mesta. Duri smetam deka platata na pratenicite treba da se zgolemi, za da nema kra`bi.

RIZVAN SULEJMANI (PDP), pratenik:

Parlamentot mo`e da funkcionira so 120 pratenici. Inicijativite za namaluvawe ili zgolemuvawe bi dovele do promena na Ustavot. Vo Slovenija ima dvodomen parlament so 90 pratenici i tamu postoi inicijativa za zgolemuvawe na nivniot broj. Nie ne sme za namaluvawe, nitu za zgolemuvawe. Zakonite se donesuvaat so 61 pratenik.

ZORAN VITANOV (SPM), portparol:

Vo dr`avava se tro{at pari po drugi osnovi. Namaluvaweto za, da re~eme, 10 pratenici bi bilo kapka vo more. Va`no e Parlamentot doma}inski da raboti. Ne se tro{at mnogu pari za platite na pratenicite, tie se tro{at za kupuvawe na krajsleri i avioni!

SPIRO HRISTOV, koordinator na Makedonska Alijansa

Osumdeset pratenici se dovolno za da funkcionira Parlamentot so toa {to tie profesionalno }e rabotat. Odnosot na sega{nite pratenici, so nekoi isklu~oci, e krajno neodgovoren. Tie se izbrani od narodot i treba da rabotat za negovo dobro. Nivnite vetuvawa deka dobro }e rabotat se samo pred izborite. Ovoj Parlament funkcionira kako i prethodnite dva.

PAVLE TRAJANOV, pretsedatel na Demokratskiot Sojuz

Nie ne mislime deka treba da se namali brojot na pratenici. Ovoj Parlament ne e glomazen i mo`e da bide efikasen i so 120 pratenici. I da se namali brojot, pak }e ima problemi so kvorumot. Nie samo se zalagame za proporcionalen model.


"POLNEWE" NA PARLAMENTOT

Sobranieto na Republika Makedonija go so~inuvaat 120 pratenici od koi 85 se izbiraat spored mnozinskiot model, a 35 spored proporcionalniot. Tie se izbiraat na op{ti, neposredni i slobodni izbori so tajno glasawe. Mandatot na pratenicite iznesuva ~etiri godini. Tie ne mo`at da bidat otpovikani i dodeka ja vr{at funkcijata pratenik ne smeat da imaat drugi javni funkcii.