Sport

^etvrtfinale vo Kupot na {ampioni vo rakomet (`eni)

KOMETAL \OR^E PETROV SO EDNA NOGA VO POLUFINALETO

Pi{uva: Koce STOJMENOV

• Od rezultatot na Kometal \or~e Petrov najzadovolen be{e sponzorot Trifun Kostovski koj izjavi deka toa e najdobroto odigrano prvo poluvreme vo istorijata na Klubot, no deka ne treba da zaboravime deka toa e samo prvo poluvreme i deka postoi u{te eden natprevar vo Skopje koj treba da se odigra seriozno i odgovorno

Vo ~etvrtfinalnit prv natprevar me|u ekipite na Kometal \or~e Petrov i Bekelagets od Oslo (Norve{ka) se slu~i golemo pozitivno iznenaduvawe za qubitelite na rakometot vo Makedonija. \or~epetrovki se nadminaa sebesi vo sportskata sala "Ekebor Hol", izdvojuvaj}i pobeda od ~etiri golovi razlika 27:23 (18:10). So toa tie se so edna noga vo polufinaleto na Kupot na {ampioni koe }e bide i nivno prvo borbeno iskustvo. Vo izvorednoto prvo poluvreme koga rezultatot be{e 3:2 za Bekelagets, |or~epetrovki napravija izvoreden presvrt i vo 18 minuta rezultatot be{e 8:8. Vo preostanatite 12 minuti tie postignaa 10, a primija 2 gola i so toa zaslu`eno zaminaa na odmor so rezultat 18:10 vo svoja polza. Vo vtoroto poluvreme vo 38 minuta Kometal \or~e Petrov ima{e 9 gola razlika 22:13. Do krajot na natprevarot |or~epetrovki uspeaja da se sprotivstavat na napadite i na krajot pobedija so 27:23.

Vo ekipata na Kometal \or~e Petrov najefikasna be{e Kiseqova, postignuvaj}i 11 gola od 11 udari kon golot na Laganger.

Od rezultatot na Kometal \or~e Petrov najzadovolen be{e sponzorot Trifun Kostovski koj izjavi deka toa e najdobroto odigrano prvo poluvreme vo istorijata na Klubot, no deka ne treba za zaboravime deka toa e samo prvo poluvreme i deka postoi u{te eden natprevar vo Skopje, koj treba da se odigra seriozno i odgovorno.

Odigravme katastrofalno prvo poluvreme, vo koe na{ata odbrana kako da ne postoe{e Za 30 minuti Leganger odbrani samo eden udar. Toa ne & se slu~ilo vo karierata. Ne e ni ~udo {to e rasplakana. Protivnikot ima{e visoka realizacija vo napadot i ottuka e visokoto vodstvo. Vo vtoroto poluvreme mnogu gi konsolidiravme redovite, no be{e predocna da se napravi ne{to pove}e od pristoen poraz. Znam deka vo Skoje e prakti~no nevozmo`no da se pobedi, no dodeka postojat i teoretski {ansi ne se otka`uvame, istakna trenerot na Bekelagets, Frode Kivog.

Vo ostanatite ~etvrtfinalni sredbi se postignati slednive rezultati: Budu}nost od Podgorica igra{e na gosti nere{eno so evropskiot prvak, ungarskata ekipa Dunafer; Herc na doma{en teren ja pobedi silnata ekipa na Hipo so istiot rezultat so koj pobedi Kometal \or~e Petrov, 27:23 i vo posledniot natprevar, vo Volgograd, se sretnaa ruskata ekipa Akva i polskata Monteks vo koj pobedi doma}inot so 28:21.