Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите на СЈО и на обвинетите во „Тираник“, меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешните министри за транспорт и врски Мили Јанакиески, за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на премиерскиот кабинет Мартин Протоѓер и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски.

Седниците се закажани откако СЈО за случајот „Титаник” се жалеше на одлуката на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 со која на обвинетите место притвор, им беа определени мерки на претпазливост. Жалби на одлуката на првостепениот суд поднесе и одбраната на обвинетите. Судот има рок од 48 часа да донесе одлука.

Содот досега ги одби сите поднесени жалби на решенијата на Кривичниот суд во врска со предметите на СЈО.