Османи на Регионалниот форум на Унијата за Медитеранот во Барселона

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Барселона ќе учествува на Регионалниот форум на Унијата за Медитеранот. 

Како што информира МНР, Османи е поканет од високиот претставник и потпретседател на Европската комисја Жозеп Борел и заменик-премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан, Ајман Сафади.

На осмиот Регионален форум на Унијата за Медитеранот ќе учествуваат министрите за надворешни работи на 43 земји членки на Унијата за Медитеранот.

Во фокусот на дискусиите, како што наведува МНР, ќе биде ситуацијата во Израел – Палестина и последиците за регионот на Блискиот Исток.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *